sobota, 31 maja 2014

Zachęty dla inwestorów zagranicznych w Turcji




W 2012 roku Turcja wprowadziła nowa program zachęt dla inwestycji zagranicznych. Zgodnie z nową polityką gospodarczą rządu tureckiego, priorytetem są ograniczenie bezrobocia, transfer technologii, prywatyzacje przedsiębiorstw państwowych, zmniejszanie nierówności rozwoju regionalnego, a przede wszystkim zwiększenie napływu kapitału zagranicznego do Turcji.

System zachęt inwestycyjnych, dostępny jest zarówno dla inwestorów krajowych jak i zagranicznych. Poszczególne zachęty podlegają modyfikacji pod kątem przyciągania inwestycji w sektorach produkcji przemysłowej i usług, energii czy eksportu. System ma w szczególny sposób zachęcać do inwestowania w takich sektorach jak : sektor motoryzacyjny, chemiczny, lotniczy i elektroniczny, a poszczególne programy zachęt sektorowych mają służyć wzrostowi zdolności technologicznych i wytwórczych krajowych producentów.

Aby móc korzystać z zachęt inwestycyjnych, uzyskać należy Certyfikat Zachęt Inwestycyjnych wydawany przez Ministerstwo Gospodarki Turcji. Ze względu na zmniejszanie nierówności rozwoju regionalnego oraz w celu zapobieżenia nadmiernej koncentracji inwestycji tylko w zachodnich częściach kraju, Turcja podzielona została na 6 stref o różnym poziomie zachęt dla inwestorów.



Minimalna wartość inwestycji, która uprawnia do ubiegania się o Certyfikat wynosi 1 mln. TL ( ok. 480 tyś. USD ) w strefie 1 i 2 oraz 500 tyś. TL ( ok. 240 tyś. USD ) w strefie 3  - 6.

Dzięki uzyskaniu stosownego certyfikatu, kwalifikowane inwestycje mogą ubiegać się o następujące korzyści :

·         zwolnienie z opłat celnych

·         zwolnienie z podatku VAT

·         obniżenie stawki podatku CIT

·         dopłaty do części składki na ubezpieczenia społeczne

·         dopłaty do kosztów obsługi kredytu

·         przydział gruntu pod inwestycję

 

Państwowy system zachęt dla inwestorów obejmuje 4 programy : ogólny, regionalny, inwestycji o dużej skali oraz inwestycji o skali strategicznych – te ostatnie muszą spełniać wymóg kwotowy tj. inwestycja o charakterze strategicznym musi wynieść minimum 50 mln TL – ok. 28 mln USD. Natomiast w programie ogólnym wsparciem mogą być objęte inwestycje w wysokości do 1 mln. TL     (strefa 1 i 2) lub 500 tyś. TL (strefa 3 -6) jedynie w postaci zwolnienia z VAT i ceł.

Z kolei wsparcie w ramach systemu regionalnego obejmuje kombinację złożoną z ww. instrumentów w wysokości uzależnionej od regionu, w zależności od stopnia rozwoju danego regionu – w regionach o mniejszym stopniu rozwoju (głównie wschodnia część Turcji) procedura ubiegania się jest łatwiejsza oraz można uzyskiwać korzystniejsze zachęty.

Autorem niniejszego postu jest współpracownik bloga Pan Jakub Küpçü- student IV roku Prawa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, posiadający podwójne obywatelstwo – polskie i tureckie. Od kilku lat czynnie działa w strukturach Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej, w charakterze korespondenta oraz osoby współodpowiedzialnej za organizację i przebieg wizyt tureckich przedsiębiorców w Polsce. Wielokrotnie przebywał w Turcji, zna język, obyczaje tam panujące oraz charakter pracy z tym związany.  Pan Jakub związany jest z firmą z branży energetycznej oraz współpracuje z kancelarią adwokacką w Poznaniu. Kontakt pod adresem e-mail : jcb025@gmail.com .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz