poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Nabywanie nieruchomości w Turcji przez cudzoziemców


Od dnia 18 maja 2012r. obowiązuje w Turcji znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami, znosząca obowiązującą dotychczas zasadę wzajemności.

Tureckie władze zidentyfikowały 183 kraje, do których zastosowanie znajdują znowelizowane zasady nabywania nieruchomości. Lista tych krajów nie jest udostępniona publicznie- zawiera ją uchwała Rady Ministrów, którą przekazano urzędom rejestracji własności nieruchomości (tr. Tapu ve Kadastro Müdürlügü). Dla poszczególnych krajów ustalono różne rodzaje i poziomy ograniczeń, w zależności od narodowości lub przynależności etnicznej cudzoziemców ubiegających się o zezwolenie na nabycie nieruchomości. Znowelizowana ustawa nie zezwala m.in. na nabywanie nieruchomości przez  obywateli Syrii, Armenii, Korei Płn. oraz nieuznawanej przez Ankarę Republiki Cypru oraz zawiera szereg restrykcji dotyczących obszarów przygranicznych.

Zasady znowelizowanej ustawy, które dotyczą wszystkich cudzoziemców – osób fizycznych, jak i prawnych, które chcą nabyć nieruchomość w Turcji :

·         łączny obszar zakupionej ziemi nie może w żadnej jednostce administracyjnej przekroczyć 10% ogółu prywatnej własności gruntów,

·         żaden cudzoziemiec – osoba fizyczna nie może być właścicielem łącznie gruntów o powierzchni przekraczającej 30ha w Turcji (przed nowelizacją było to 3ha)

Wszystkie wnioski o rejestrację własności nieruchomości należy składać w „tureckich księgach wieczystych” (tr. Tapu ve Kadastro Müdürlügü). Wnioski podlegają ocenie oraz muszą uzyskać zezwolenie ze strony lokalnych struktur wojskowych.

Lokalne urzędy rejestracji własności nieruchomości mogą z reguły dokonać wpisu po sprawdzeniu zgodności z “listą narodową” oraz uzyskaniu zgody lokalnych struktur wojskowych. Od tej reguły są jednak następujące wyjątki :

  • wnioski o nabycie gruntów rolnych wymagają uzyskania zezwolenia Ministerstwa Żywności, Rolnictwa i Hodowli, a w przypadku gruntów i obiektów zaliczonych do dziedzictwa kulturalnego Turcji – również Ministerstwa Kultury i Turystyki lub Ministerstwa Środowiska i Urbanizacji),
  • wnioski o nabycie wysp należących do Republiki Tureckiej podlegają zatwierdzeniu przez MSW.

Dodatkowo, jeżeli cudzoziemiec kupuje działkę nieuzbrojoną (np. farma rolna, winnica) bez jakiejkolwiek zabudowy, wówczas w ciągu 2 lat od momentu zakupu musi przedstawić w lokalnym urzędzie zezwolenie budowlane na realizację zaplanowanego projektu zabudowy, potwierdzone przez stosowne ministerstwo. Jeśli nie spełni ww. obowiązku, Ministerstwo Finansów konfiskuje nieruchomość i sprzedaję osobie trzeciej, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze oddaje cudzoziemcowi.

Wszelkie regulacje dotyczące nabywania odnoszą się również do dziedziczenia nieruchomości.


Autorem niniejszego postu jest nowy współpracownik bloga Pan Jakub Küpçü- student IV roku Prawa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, posiadający podwójne obywatelstwo – polskie i tureckie. Od kilku lat czynnie działa w strukturach Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej, w charakterze korespondenta oraz osoby współodpowiedzialnej za organizację i przebieg wizyt tureckich przedsiębiorców w Polsce. Wielokrotnie przebywał w Turcji, zna język, obyczaje tam panujące oraz charakter pracy z tym związany.  Pan Jakub związany jest z firmą z branży energetycznej oraz współpracuje z kancelarią adwokacką w Poznaniu. Kontakt pod adresem e-mail : jcb025@gmail.com .



 

1 komentarz: