czwartek, 26 grudnia 2013

Jak założyć działalność gospodarczą w Turcji?

NOWY TURECKI KODEKS HANDLOWY 

Turecka gospodarka w ostatnich latach świetnie się rozwija, a tym samym Turcja ze swoim prawie 80 milionowym młodym społeczeństwem jest coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów. Aby ułatwić zagranicznym przedsiębiorcom inwestycje na terytorium Turcji, ustawodawca turecki podjął prace nad zupełnie nowym Kodeksem Handlowym, który w lipcu 2012 r. wszedł w życie. 
Głównym celem tak kompleksowej zmiany prawa handlowego była większa transparentność oraz otwartość dla zagranicznych inwestorów. 

REGIONALNE IZBY HANDLOWE- w Turcji wszyscy przedsiębiorcy obligatoryjnie skupieni są w regionalnych oraz branżowych izbach handlowych. Po zmianie Kodeksu Handlowego to właśnie regionalne izby handlowe prowadzą rejestr nowopowstałych spółek i oddziałów. Ogromnym ułatwieniem jest fakt, że rejestracji można dokonać w ciągu jednego dnia!

FORMY DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ DLA ZAGRANICZNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 
  • spółka akcyjna
  • oddział spółki zagranicznej
  • przedstawicielstwo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 

Wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne- zarówno krajowe jak i zagraniczne.

Nowy Kodeks Handlowy wprowadził możliwość zakładania spółek jednoosobowych.

Minimalny kapitał zakładowy to 10.000 lirów (TL).

Oznacza to, że możliwe jest powstanie spółki, w której jedynym wspólnikiem będzie osoba lub spółka zagraniczna. 

Spółka akcyjna

Podobnie jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać założona przez jedną albo więcej osoby fizyczne lub prawne- zarówno krajowe jak i zagraniczne. 

Minimalny kapitał zakładowy to 50.000 lirów (TL).

Oddział przedsiębiorcy zagranicznego

Spółki, których kapitał zakładowy dzieli się na udziały/akcje, mogą zakładać swoje oddziały na terytorium Turcji.

Każdy oddział musi mieć swojego przedstawiciela, z tym, że niekoniecznie musi być to obywatel Republiki Turcji- może to być cudzoziemiec, lecz mający miejsce zamieszkania na terytorium Turcji.

Przedstawicielstwo

Ta forma jest przeznaczona jedynie dla celów promocyjnych, aby pozyskać partnerów biznesowych, inwestorów albo pierwszy krok w celu analizy rynku.







11 komentarzy:

  1. Pani Anno,

    Jak wygląda załozenie działalności gospodarczej przez osobę posiadającą Ikamet.
    Dodam również, że współmałżonka jest obywatelka Turcji.
    Firmę chcaiałbym założyć na moją osobę.

    Z poważaniem,

    Andrzej

    OdpowiedzUsuń
  2. A jak w Turcji wygląda sprzedaż spółek z historią finansową? Jest to tam opłacalne czy ceny nie są zachęcające?

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem firma sprzątająca jest dobrym pomysłem na biznes, na który wpadłam podczas dłuższego pobytu w Turcji jednak chciałabym zrealizować ten pomysł w Polsce. Zastanawiam się nad odpowiednim wsparciem jeśli chodzi o rozliczanie z fiskusem (brak doświadczenia). Znalazłam tutaj przykład usługi prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Forma online wydaje się być bardzo wygodną.

    OdpowiedzUsuń
  4. Prowadzenie firmy czy to w Polsce czy w Turcji ma tą samą zasadę. Musimy wyjść z plusem z naszego biznesu. Zapewne też i tam używa się pieczątek firmowych https://www.maxsc.com.pl gdyż tam gdzie jest firma, tam są i dokumenty które należy podbijać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kompleksowa obsługa księgowa? W eRachuba (http://www.erachuba.pl) stawiamy na profesjonalne usługi rachunkowe!

    OdpowiedzUsuń
  6. Kurczę, widzę, że się pani orientuję w temacie. Może kiedy po raz kolejny będę wchodził na rynek zagraniczny to wówczas i do pani się odezwę, bo jak na ten moment to korzystałem ze wsparcia od blueoak.pl/uslugi/uslugi_doradcze i jestem ze współpracy z tą firmą naprawdę bardzo zadowolony, no ale im więcej tęgich głów tym chyba lepiej. co nie?

    OdpowiedzUsuń
  7. Dobrze rozpisane, warto znać różne możliwości
    https://martis-consulting.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. Fajny artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajny artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jeśli faktycznie ktoś lubi i chce mieć firmę w tym państwie to ja nie widzę żadnych przeszkód. Ja za to stawiam przede wszystkim na usprawnianie pracy biurowej. Po przeczytaniu wpisu https://www.connecto.pl/jak-usprawnic-obieg-dokumentow-w-administracji-2/ już wiem nawet jak to zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  11. Od siebie mogę wam polecić tego bloga https://adrianpakulski.pl/biznes/czym-roznia-sie-przedsiebiorca-i-freelancer-ekspert/ Znajdziecie tam sporą dawkę wiedzy oraz motywacji do prowadzenia własnej działalności.

    OdpowiedzUsuń